PIERWSZA W WOJEWÓDZTWIE ENDOSKOPOWA OPERACJA PRZEPUKLINY KRĘGOSŁUPA LĘDŹWIOWEGO

Realizowane projekty

Zamówienia publiczne

Szpital w gryficach

Projekty unijne

W pierwszej połowie lipca w szpitalu w Gryficach została przeprowadzona – po raz pierwszy w naszym województwie – endoskopowa operacja przepukliny kręgosłupa lędźwiowego. U naszego Pacjenta, 60-letniego mężczyzny typowe dla dyskopatii objawy bólowe ustąpiły natychmiast po wybudzeniu ze znieczulenia, a do domu został wypisany w drugiej dobie po zabiegu.

Operacja została przeprowadzona przez zespół neurochirurgów w osobach dra Karola Kłódkowskiego z asystą dra Huberta Zweiflera, anestezjologa dra Dariusza Karonia i pielęgniarki Bożeny Malinowskiej.

Wskazania

Decyzja o leczeniu operacyjnym podejmowana jest w przypadku pacjentów, u których leczenie zachowawcze nie przyniosło oczekiwanej poprawy, występują u nich deficyty neurologiczne w postaci osłabienia siły mięśniowej, czy zaburzeń czucia, utrzymują się  dolegliwości bólowe, pomimo przyjmowania silnych leków jak również na obrazie MRI uwidoczniono występowanie patologii korelującej z objawami. Operacje endoskopowe są również alternatywą dla chorych, którzy z uwagi na wiek lub choroby współistniejące, nie mogą zostać zakwalifikowani do zabiegu technikami tradycyjnymi.

Przebieg zabiegu

Endoskopowa chirurgia kręgosłupa jest techniką małoinwazyjną, polegającą na przeprowadzeniu zabiegu za pomocą endoskopu co wpływa na minimalizację uszkodzenia mięśni przykręgosłupowych, a także zmniejsza bliznę pooperacyjną. Zabieg wykonuje się przez  niewielkie (ok. 1 cm) nacięcie skóry, przez które następnie do ciała pacjenta wprowadzany jest endoskop połączony z kamerą. Kamera umożliwia lekarzowi lepszą wizualizację operowanego miejsca poprzez powiększenie najdrobniejszych szczegółów, takich jak struktury kostne, mięśniowe, a przede wszystkim te nerwowe, znajdujące się w kanale kręgowym. Operator używając mikronarzędzi podczas zabiegu usuwa masy wypadniętego dysku, odbarczając jednocześnie podrażniony nerw. Zabieg trwa ok. godziny i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Korzyści dla pacjenta

Zabieg endoskopowy jest najmniej inwazyjną techniką stosowaną aktualnie w chirurgii kręgosłupa, który pozwala na minimalny uraz mięśni przykręgosłupowych albowiem są one jedynie rozwarstwiane, a nie odcinane od kręgosłupa, Dzięki endoskopii możliwe jest zminimalizowanie ryzyka dwóch najczęstszych powikłań występujących po operacjach tradycyjnych takich, jak zrosty w kanale kręgowym oraz niestabilność kręgosłupa. Z uwagi na znikomą inwazyjność procedury zastosowanie zabiegu zmniejsza także dolegliwości bólowe pacjentów, uraz chirurgiczny jak również pozwala na otrzymanie satysfakcjonującego efektu kosmetycznego w postaci niewielkich blizn. Niewątpliwą korzyścią dla pacjentów poddawanych zabiegom endoskopowym jest również szybsza rekonwalescencja i powrót do codziennych aktywności życiowych i zawodowych.

Zastosowany rodzaj zabiegu operacyjnego jest w pełni refundowany przez NFZ.