Projekt ma na celu zapobieganie, przeciwdziałanie i zwalczanie pandemii COVID-19, poprzez wdrożenie rozwiązań zidentyfikowanych w Zachodniopomorskim Programie Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-CoV- 2 i Choroby COVID-19. Zaplanowane w ramach projektu działania wynikają z obecnej sytuacji epidemiologicznej. W ramach projektu zostaną doposażeni Lider oraz Partnerzy projektu. Poprzez odpowiednie doposażenie jednostek (m.in. zakup sprzętu i środków ochrony) projekt przyczyni się do złagodzenia sytuacji epidemiologicznej i wpłynie na lepszą jakość oferowanych usług społeczeństwu.
Grupą docelową projektu są osoby w wieku produkcyjnym (mężczyźni w wieku 18-64 oraz kobiety w wieku 18-59) z grupy ryzyka zakażenia lub podejrzane o zakażenie koronawirusem SAR-CoV-2 oraz podmioty wskazane w Zachodniopomorskim Programem Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19. Poprzez doposażenie jednostek, pośrednio grupą docelową, są również mieszkańcy województwa. Projekt przewiduje zadania związane z doposażeniem jednostki przede wszystkim w oparciu o Katalog znajdujący się w/w Programie.
W ramach projektu planowane jest objęcie testami na obecność COVID-19 - 50 000 osób z grupy ryzyka będących w wieku produkcyjnym. Zgodnie z jego założeniami zostanie przeprowadzonych 50 000 testów serologicznych (badanie krwi), a w przypadku wyniku pozytywnego kolejnych 5 000 testów molekularnych (wymazy z nosa i gardła). Połączenie diagnostyki serologicznej (badania krwi na obecność przeciwciał) i diagnostyki molekularnej (badania wymazów z nosogardzieli) pozwoli, z jednej strony, określić, jaki procent populacji przebył zakażenie i jaki jest aktualny status odporności populacyjnej - a z drugiej, zidentyfikować osoby aktywnie zakażone, szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Przedsięwzięcie spełnia bardzo ważne zalecenia Komisji Europejskiej, odnośnie do wspólnej walki krajów członkowskich z pandemią koronawirusa. Wśród nich znalazły m.in. natychmiastowe zwiększenie liczby wykonywanych testów, zwiększenie zdolności placówek do wykonywania badań czy wsparcie dla dodatkowego wyposażenia medycznego.
Liderem projektu jest Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie a jego partnerami: SP Specjalistyczny ZOZ „Zdroje” w Szczecinie, SP ZOZ Szpital Wojewódzki w Koszalinie, SP Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie, SP Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach.
Przeprowadzenie Programu oparte zostanie o 5 wyżej wymienionych specjalistycznych szpitali, w których powstanie 10 punktów konsultacyjno-diagnostycznych.
Wszystkie działania realizowane w ramach projektu będą zgodne z Zachodniopomorskim Programem Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19.
DAJ SOBIE SZANSĘ – ZBADAJ SIĘ
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach
realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich
„Badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia raka jelita grubego w powiatach gryfickim i kamieńskim”
Cel projektu: wydłużenie aktywności zawodowej oraz niwelowanie ryzyka jej przerwania z powodów zdrowotnych, poprzez podjęcie działań służących wsparciu profilaktyki raka jelita grubego
Planowane efekty: przeprowadzenie badań przesiewowych raka jelita grubego dla 523 osób oraz przeprowadzenie spotkań informacyjnych na temat profilaktyki raka jelita grubego dla 872 osób z obszaru powiatów gryfickiego i kamieńskiego, zakup 2 videokolonoskopów i myjni do endoskopów
Wartość projektu: 669.942,50 PLN
Wkład Europejskiego Funduszu Społecznego: 602.948,25 PLN
Bezpłatne badania kolonoskopowe dla:
Projekt realizowany w okresie: czerwiec 2020 - grudzień 2022.
Rejestracja w Pracowni Endoskopowej Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach tel. 91-384-20-61 w.440 (I piętro budynku szpitala) po wypełnieniu poniższych dokumentów zgłoszeniowych.
Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach, jest jednym z 13 partnerów projektu „Zachodniopomorskie e-Zdrowie”, którego liderem jest Urząd Marszałkowski
w Szczecinie. Otrzymane dofinansowanie ze środków RPO WZ 2014-2020, pozwoli na zakup urządzeń, oprogramowania oraz wdrożenie systemu nowoczesnych usług w obrębie medycyny.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 oraz budżetu państwa.
Projekt ma na celu utworzenie regionalnego systemu usług elektronicznych w zakresie ochrony zdrowia świadczonych przez podmioty lecznicze na rzecz pacjentów oraz personelu medycznego. Umożliwi on m.in. gromadzenie, archiwizowanie, udostępnianie dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej, co pozwoli osobom upoważnionym oraz pacjentom na łatwy dostęp do danych medycznych. Ponadto, w ramach projektu, powstaną usługi takie jak e-rejestracja czy platforma pacjenta. Uruchomione zostanie centrum integrujące ogół informacji o pacjencie
i świadczeniach medycznych oferowanych przez placówki skupione w przedmiotowym systemie.
Więcej na ten temat pod linkiem: http://www.wzp.pl/zachodniopomorskie-e-zdrowie
SPZZOZ w Gryficach otrzymał dofinansowanie na projekt „Rozbudowa wraz z przebudową budynku szpitala SPZZOZ w Gryficach dla bloku operacyjnego, oddziałów zabiegowych, ortopedyczno-urazowego i chirurgicznego, apteki centralnej, sterylizatorni wraz z wyposażeniem” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś Priorytetowa IX. Infrastruktura publiczna, Działanie 9.1 Infrastruktura Zdrowia.
Wartość projektu: 35.826.000 zł
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 28.660.800 zł
Dofinansowanie z Budżetu Państwa: 3.582.600 zł
Dofinansowanie z Budżetu Województwa: 1.788.600 zł
Wkład własny szpitala: 1.794.000 zł
Krótki opis projektu: Projekt polega na zagospodarowaniu budynku 90-łózkowego na 4 kondygnacjach, gdzie powstanie: Blok operacyjny, Oddział Chirurgiczno – Urazowy, Oddział Chirurgiczny, Sterylizatornia, Apteka oraz wyposażenie w sprzęt medyczny niezbędny do realizacji usług medycznych w szpitalu.
Cele projektu:zwiększenie efektywności zabiegowych świadczeń medycznych poprzez minimalizację zdarzeń niepożądanych, powikłań i zakażeń szpitalnych w efekcie modernizacji i wyposażenia centralnego bloku operacyjnego oraz oddziału chirurgii ogólnej i oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej
Planowane efekty:
Wdrożenie projektu przyniesie korzyści dla społeczeństwa, poprzez skuteczną pomoc dla osób poszkodowanych w wypadkach, ograniczenie negatywnych skutków przewlekłych schorzeń układu kostno-stawowego. Przyczyni się to do zwiększenia długości życia w zdrowiu jako czynnika wpływającego na jakość życia i wzrost gospodarczy Polski, o którym mowa w Policy Paper dla ochrony zdrowia na lata 2014-2020. Unowocześnienie i doposażenie oddziałów: chirurgii wraz z urologią, urazowo-ortopedycznego, bloku operacyjnego pozwoli osiągnąć pełną funkcjonalność tej struktury organizacyjnej.
Obecnie w maju 2020 r. oddano II Piętro - Oddział Chirurgii wraz z urologią oraz III piętro – Blok Operacyjny.
W sierpniu 2020 r. zakończono realizację robót budowalnych na pozostałych piętrach.
Sprzęt medyczny i wyposażenie są sukcesywnie kupowane.
Oddanie ich do użytku planuje się w IV kwartale 2020 r.