Misja

"Według najlepszej wiedzy dopomagać cierpiącym, zwracającym się o pomoc, mając na celu wyłącznie ich dobro..."

 

Tutaj jesteś

smaller font default font larger font

REGIONALNE CENTRUM KRWIODAWSTWA I KRWIOLECZNICTWA w SZCZECINIE

logoODDZIAŁ TERENOWY

ul. Niechorska 27

72-300 Gryfice

tel (91) 38 451 61

 

GENEZA POWSTANIA:

W roku 1901 Karol Landsteiner, austriacki lekarz pracujący w Wiedniu, odkrył grupy krwi układu ABO.

W 1926 roku brytyjski Czerwony Krzyż utworzył pierwszą służbę krwi. Znany obecnie powszechnie czynnik Rh został odkryty dopiero na początku lat 40 XX wieku. Współautorem nauki o grupach krwi był Ludwik Hirszfeld, polski lekarz immunolog.

 

W 1927 roku sformułował on koncepcję tłumaczącą mechanizm konfliktu serologicznego między matką a płodem, a po odkryciu czynnika Rh, wprowadził w Polsce jego oznaczenie.

Obecnie każdy rok przynosi nowe osiągnięcia w zakresie Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa dla dobra pacjentów wymagających tego typu terapii.

 

W dniu 18 maja 1972 roku, w wyniku usilnych starań dyrektora Wojewódzkiej Stacji Krwiodawstwa w Szczecinie Pana dr Henryka Rzechuły, utworzono przy szpitalu w Trzebiatowie Punkt Krwiodawstwa, którym opiekował się dr Borkowski.

Pierwszym formalnym kierownikiem był lek. Edmund Dąbrowski, którego później zastąpił lek. Andrzej Liszka. Starszą pielęgniarką Punktu Krwiodawstwa została ówczesna przełożona pielęgniarek szpitala, Józefa Danuta Bokszańska. W pracy towarzyszyła jej pielęgniarka Jadwiga Nykiel.

 

W grudniu 1980 roku Punkt Krwiodawstwa został przeniesiony do starego szpitala w Gryficach, a jego kierownikiem został lek. Romuald Orlewicz.

W Punkcie Krwiodawstwa pracowały wówczas pielęgniarki: Józefa Bokszańska, czyli popularna "Babcia" oraz Barbara Maźnik i Jadwiga Bartosiak.

Od chwili powstania Punktu Krwiodawstwa w naszym rejonie sprawami serologii zajmowała się laborantka Halina Kwiatkowska.

 

W 1982 roku Punkt Krwiodawstwa został przeniesiony ze starego szpitala na teren nowego szpitala do budynku obecnego Oddziału Odwykowego.

 

W 1983 roku w wyniku ukończenia budowy nowego szpitala, Punkt Krwiodawstwa został przeniesione do budynku Przychodni Przyszpitalnej. Punktem kierowała wówczas lek. Janina Wąchocka z Oddziału Wewnętrznego.

 

Od wiosny 1987 roku opiekę nad Punktem Krwiodawstwa przejął ówczesny kierownik Przychodni Rejonowej i Specjalistycznej dr n. med. Jerzy Gruszczyński - początkowo jako lekarz dochodzący, a od 1989 roku jako formalny kierownik Punktu Krwiodawstwa przy SPZZOZ w Gryficach. W tym czasie nadal pracowała pielęgniarka Józefa Bokszańska, a 11.03.1987 roku dołączyła do zespołu Bogusława Daraszkiewicz.

 

01.01.1999 roku Punkt Krwiodawstwa został przekształcony w Oddział Terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, co pozwoliło na dostosowanie standardów pracy i wyposażenia do poziomu europejskiego oraz uzyskanie w 2005 roku certyfikatu ISO.

 

Obecnie Krwiodawstwo i Krwiolecznictwo na stałe znalazło swoje miejsce w procesach leczenia.

Dla pacjenta

RODO

 

Zamówienia Publiczne

2018 rok

 

więcej

Informacje kontaktowe

home Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Gryficach
 ul. Niechorska 27,
 72-300 Gryfice
phone  centrala (91) 384 20 61,
 sekretariat (91) 384 33 98,
 fax (91) 384 21 68
email  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  bip
  ePUAP