Jeżeli świadczenie opieki zdrowotnej, np. porada lekarska, przyjęcie do szpitala, nie może zostać zrealizowane w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca, u którego chcesz się leczyć, wpisze Cię na listę oczekujących i wyznaczy termin, w którym będzie mogło być ono zrealizowane. Prowadzenie list oczekujących jest obowiązkowe. Ma na celu zapewnienia wszystkim pacjentom równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Do zapisania na listę oczekujących niezbędna jest Twoja zgoda na wpisanie na listę oraz skierowanie na leczenie (jeżeli jest wymagane).
Ważne! Gdy kontynuujesz leczenie i wymagasz okresowego, w ściśle ustalonych terminach wykonywania kolejnych wizyt albo porad, nie musisz być zapisywany na liście oczekujących. W kolejce na wykonanie świadczenia nie będziesz czekać także w przypadku, gdy przysługują Ci prawa do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością. Szczególne uprawnienia w tym zakresie mają:
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce Poznaj swoje prawa >> Uprawnienia szczególne.
Zapoznaj się również z zasadami prowadzenia list oczekujących, obowiązkami świadczeniodawców oraz pacjentów, a także sprawdź, gdzie możesz wyszukać informacje o kolejce oczekujących.
Podstawy prawne