W 2012 r. ze świadczeń skorzystało 31 685 651 osób. Leczenie jednej osoby kosztowało średnio 1 585,04 zł*. Jeśli chcesz wiedzieć ile NFZ wydał na Twoje leczenie zaloguj się do ZIP i przejdź do zakładki Rejestr Usług Medycznych.
Informacje podstawowe
"Świadczeniobiorcy mają, na zasadach określonych w ustawie, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, których celem jest zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom i urazom, wczesne wykrywanie chorób, leczenie, pielęgnacja oraz zapobieganie niepełnosprawności i jej ograniczanie" (art. 15. ust. 1. ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).
Pod tą ogólną definicją kryją się wszystkie czynności związane z ochroną Twojego zdrowia, które należą Ci się w ramach świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.
Na podstawie ubezpieczenia w NFZ, Ty i Twoja rodzina, zgłoszona przez Ciebie do ubezpieczenia, możecie korzystać między innymi z:
Wymienione świadczenia mogą być udzielane zarówno przez placówki publiczne, niepubliczne, przez osoby wykonujące zawód medyczny, czy przez grupową praktykę lekarską lub grupową praktykę pielęgniarek i położnych. Forma własności świadczeniodawcy nie jest istotna. Wszystkie podmioty powinny traktować Cię jednakowo.
Odpłatność za świadczenia
Jeżeli jesteś osobą ubezpieczoną w NFZ, środki na świadczenia opieki zdrowotnej finansowane ze środków publicznych, pochodzą w większości ze składek - płaconych przez Ciebie i pozostałych ubezpieczonych. Leczenie innych osób, które także mają prawo do leczenia, pokrywane jest z budżetu państwa. Podstawą funkcjonowania tego systemu jest solidaryzm społeczny - niezależnie od tego, ile do niego wnosisz, masz takie same prawo do leczenia jak inni jego uczestnicy.
W polskim systemie ochrony zdrowia płatnikiem za świadczenia jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Z pieniędzy zebranych ze składek płaci świadczeniodawcom, z którymi zawarł umowę - lekarzom, pielęgniarkom, rehabilitantom przychodniom, czy szpitalom, za leczenie Ciebie i Twojej rodziny. Fundusz finansuje te świadczenia, które znajdują się w wykazach świadczeń gwarantowanych określonych w rozporządzeniach ministra zdrowia. W większości przypadków, kiedy korzystasz ze świadczeń, nie ponosisz żadnych kosztów leczenia. Niektóre świadczenia nie są jednak w całości finansowane przez NFZ i może się tak zdarzyć, że będziesz musiał za nie częściowo zapłacić. Z poniesieniem przez Ciebie kosztów może wiązać się np. wykupienie zleconych przez lekarza leków, środków pomocniczych czy też przedmiotów ortopedycznych. Dopłacić musisz także do zakwaterowania i wyżywienia w sanatorium oraz zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Możesz ponieść również koszty niektórych usług transportu sanitarnego.
Zapłacisz także za wydanie:
Ważne! Koszty badania, wydania orzeczenia lub zaświadczenia, związanego z orzekaniem o niezdolności do pracy w celach rentowych lub ustaleniem uprawnień w ramach ubezpieczeń społecznych są finansowane przez podmiot, na którego zlecenie zostaje przeprowadzone badanie, wydane orzeczenie lub zaświadczenie, na przykład Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).
Koszty badania, wydania orzeczenia lub zaświadczenia na zlecenie prokuratury lub sądu pokrywane są z budżetu państwa, jednak może się zdarzyć, że strony postępowania mogą zostać zobowiązane do ich pokrycia.
Jeżeli interesuje Cię ile kosztowało Twoje leczenie, ile za leki zapłacił Fundusz, zaloguj się do Zintegrowanego Informatora Pacjenta i przejdź do zakładki Rejestr Usług Medycznych.
Świadczeniodawca i jego obowiązki
Pamiętaj, że świadczeniodawca podpisując umowę z NFZ zobowiązał się do postępowania zgodnie z określonymi standardami. Dlatego zawsze powinieneś wymagać:
* Z wyjątkiem procedur płaconych ryczałtem (ratownictwa medycznego, szpitalnych oddziałów ratunkowych, izby przyjęć oraz transportu sanitarnego).