Jeżeli w celu ratowania życia lub zdrowia wymagasz podania leku, który z różnych powodów jest niedopuszczony do obrotu w Polsce lub którego produkcji zaprzestano już w kraju, możesz skorzystać z możliwości tzw. importu docelowego. Dzięki niemu możesz otrzymać lek, który nie posiada aktualnego świadectwa rejestracji potwierdzającego pozwolenie na dopuszczenie do obrotu (wydawany Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych). Taki lek może być sprowadzany z innych krajów na indywidualne zapotrzebowanie. Zgodę na wniosek o import docelowy wydaje Minister Zdrowia.
Jak sprowadzić lek z zagranicy w ramach importu docelowego
O zgodę na sprowadzenie leku występujesz do Ministra Zdrowia za pośrednictwem leczącego Cię lekarza, a podstawą wniosku jest zapotrzebowanie, które wystawia szpital lub lekarz prowadzący leczenie poza szpitalem. Do zapotrzebowania należy dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie zdrowotne.
Jeżeli jesteś leczony w szpitalu, zapotrzebowanie wystawia Twój lekarz prowadzący, a następnie podpisuje je dyrektor szpitala lub osoba przez niego upoważniona. Jeżeli zapotrzebowanie wystawia lekarz leczący Cię poza szpitalem powinien odnotować jego wystawienie w dokumentacji medycznej i skierować do zatwierdzenia przez konsultanta z właściwej dziedziny medycyny.
Należy pamiętać, że sprowadzenie leku nie jest procesem natychmiastowym i procedura może potrwać nawet kilka tygodni. Minister rozpatruje wniosek w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia wystąpienia o refundację, jednak czas oczekiwania na lek zależy od apteki zajmującej się jego sprowadzeniem.
Ważne! Leki i produkty lecznicze, sprowadzone z zagranicy w ramach importu docelowego, mogą być wydane po wniesieniu opłaty ryczałtowej za każde opakowanie jednostkowe, pod warunkiem wydania przez Ministra Zdrowia zgody na ich refundację.
Wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące importu docelowego możesz wyjaśnić kontaktując się z pracownikami Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia pod warszawskimi numerami telefonów - 22 634 94 42 lub 22 634 94 19.
Jakie leki (produkty lecznicze) mogą być sprowadzone w ramach importu docelowego
Leki i produkty lecznicze:
Podstawa prawna